Nurkować każdy może
Nurkować Każdy Może. Czyli kompendium wiedzy o tym jak rozpocząć uprawianie nurkowania…?
Nurkowanie jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się działek sportu w Polsce. Nurkowanie jest również najsilniejszym motorem napędzającym turystykę na świecie. To już nie narty pchają ludzi za granicę. Teraz się jeździ ponurkować. W Polsce przybywa osób nurkujących, przybywa instruktorów nurkowania. Powstaje wiele nowych szkół nurkowych. Warto dowiedzieć się, jak sprawnie i bezpiecznie poruszać się w tym gąszczu. Tekst ten kieruję do osób, które nie nurkowały wcześniej, a teraz przyszła im chęć, żeby spróbować, bo podobno fajnie.
Jak zacząć? Czyli co to jest intro…?
Nie każdy będzie płetwonurkiem, ale każdemu wolno spróbować. „Intro” od angielskiego określenia Introduction Dive (nurkowanie wprowadzające) jest najlepszym sposobem, żeby spróbować. Jest to jedno nurkowanie, poprzedzone wykładem na temat: bezpieczeństwa, zasad nurkowych, sprzętu, komunikacji pod wodą. Ten wykład trwa ok. 1 godziny. Potem zaczyna się nurkowanie pod ścisłym nadzorem instruktora. Do Ciebie należy tylko: patrzeć, spokojnie oddychać, wyrównywać ciśnienie (podczas zanurzania ciśnienie wzrasta, wyrównujemy je dmuchając porcję powietrza przez zaciśnięty nos), wolno płynąć i zachować spokój. Resztę za Ciebie zrobi instruktor. Będzie obsługiwał Twój sprzęt nurkowy oraz kontrolował: czas, głębokość, zapas powietrza, kierunek płynięcia. Takie intro można zrobić w Polsce lub za granicą. Od instruktora zależy, czy będzie umiał pokazać piękno podwodnego świata. Czy zadba o Ciebie tak, żebyś pod wodą czuł się bezpiecznie. Po dobrym intro przyjdzie Ci ochota, żeby zrobić coś więcej. Możesz zrobić kolejne intro, podczas którego dobry instruktor wprowadzi elementy podstawowych ćwiczeń nurkowych. Jak będzie Ci się podobało, to warto zdecydować się na kurs nurkowy. Na kursie uczysz się samodzielności. Podczas intro instruktor cały czas „prowadzi Cię za rękę”, pozostawiając bardzo mało swobody.
Twój Master Nurkowy. Czyli o roli instruktora.
Instruktor nurkowania jest osobą, która będzie Cię prowadzić na powierzchni oraz pod wodą podczas całego szkolenia. Bardzo dużo zależy od jego umiejętności i zaangażowania. Decydując się na kurs nurkowy, tak naprawdę decydujesz się na instruktora. Często podczas szkolenia, będziesz z nim pod wodą sam na sam. Musisz mu ufać, żeby czuć się bezpiecznie. Szkolenie będzie wartościowe, jeśli wybierzesz dobrego instruktora. Tylko jak to zrobić? Przecież ci najlepsi instruktorzy nie reklamują się. Tak naprawdę tylko ich kursanci mogą coś więcej powiedzieć o sposobie prowadzenia szkolenia. Najlepszym sposobem, żeby poznać instruktora, zobaczyć jak pracuje, jest zrobić intro. Po takim nurkowaniu dowiesz się, czy ten instruktor jest dobry czy nie, dla Ciebie.
Jak już masz wybranego instruktora, z którym into było fajnym przeżyciem, ustal z nim termin kursu. Uważam, że kurs lepiej jest zrobić w Polsce. Tutaj warunki nurkowania są o wiele trudniejsze, niż w większości miejsc na świecie. Jeśli nauczysz się bezpiecznie nurkować w Polsce, to poradzisz sobie wszędzie na świecie.
Przed kursem. Czyli trochę o zdrowiu, kondycji i predyspozycjach…
Już wcześniej powiedziałem, że nie każdy będzie płetwonurkiem. Są pewne przeciwwskazania zdrowotne, które mogą dyskwalifikować. Należą do nich: poważne wady serca, płuc, astma, epilepsja. Dobry instruktor skieruje Cię na badania lekarskie. Najlepiej te badania zrobić u lekarza nurkowego. Nurkowanie jest sportem wymagającym dobrej kondycji fizycznej. Jeśli nie uprawiasz żadnego sportu, warto przed kursem trochę się poruszać. Najlepszy jest basen, oswaja z wodą, buduje kondycję, wykształca odpowiednie mięśnie. Takie przygotowanie ułatwi i uprzyjemni przebieg kursu. Kondycja psychiczna jest często ważniejsza niż fizyczna. Chodzi przede wszystkim o zachowanie spokoju i rozwagi w trudnych sytuacjach pod wodą. Jeżeli zamierzasz iść pod wodę po to, żeby utopić problemy z powierzchni, to nie jest dobry pomysł. Do nurkowania musisz się przygotować: fizycznie, psychicznie i mentalnie. Są osoby, które mają wrodzone predyspozycje. Czują się jak ryba w wodzie. W ich przypadku szkolenie będzie szło gładko i bez problemów. Dla tych osób warto wprowadzić ćwiczenia dodatkowe, które będą rozwijać ich naturalne zdolności. Tutaj znowu rola instruktora, jego doświadczenie pozwoli wyłowić talent i odpowiednio pokierować szkolenie. Jednak takie predyspozycje nie są niezbędne. Wszystko można wypracować w czasie kursu. Szkoliłem osoby, które miały olbrzymie opory przed wodą. Przychodziły na kurs nurkowy bez podstawowych umiejętności pływackich. Topiły się w dzieciństwie i uraz pozostał. Taki przypadek wymaga oczywiście więcej czasu, zaangażowania i poświęcenia z obu stron. Instruktor za Ciebie nie zrobi ćwiczenia. Ty musisz się nauczyć wszystkiego. Dobry instruktor będzie wymagający i nie będzie pobłażał. Umie nauczyć i wesprze Cię w trudnych momentach. Myślę, że jesteś już przygotowany do tego, żeby rozpocząć kurs podstawowy.
OWD – Open Water Diver (Nurek Wód Otwartych). Czyli podstawowe szkolenie nurkowe. Minimalny wiek 10 lat – Junior Open Water Diver (nurkowanie do 12m pod opieką osoby dorosłej) od 15go roku życia OWD – nurkowania do 18m.
Na kursie uczysz się podstawowych umiejętnościami i zachowań w wodzie. Poznajesz zasady bezpiecznego nurkowania. Poznajesz limity, ograniczenia i zagrożenia wynikające z uprawiania nurkowania. Jednak najważniejsze jest to, że poznajesz sposoby radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych. Temu przede wszystkim poświęca się czas podczas szkolenia. Dobrze wyszkolonego płetwonurka możemy poznać po tym, jak radzi sobie w sytuacjach awaryjnych. Im więcej ćwiczeń podczas kursu, tym bezpieczniejsze będzie nurkowanie. W nurkowaniu rekreacyjnym podstawą bezpieczeństwa jest obecność partnera pod wodą. W najtrudniejszych sytuacjach partner ma Ci pomóc, np. dać powietrze ze swojej butli. Zaufania do swoich umiejętności, zaufania do partnera, też uczysz się podczas kursu. Wiele ćwiczeń robisz z partnerem, uczysz się nurkowania partnerskiego. W nurkowaniu rekreacyjnym bez partnera nie wchodzisz do wody. Jak się zgubicie pod wodą, macie się po 1 minucie wynurzyć. To są żelazne zasady, nie wolno ich łamać. Jesteś tak wyszkolony, że umiesz poradzić sobie sam w każdej sytuacji. Jednak zawsze pod wodą jesteś z partnerem. Fakt ten ma podstawowe znaczenie dla bezpieczeństwa nurkowania. Cena kursu podstawowego to ok. 1000zł. Do tego najczęściej należy doliczyć koszt certyfikatu ok. 100zł, koszt badań lekarskich ok. 70zł, koszt wyjazdu na wody otwarte ok. 300zł. W cenie kursu jest sprzęt nurkowy. Po Twojej stronie będzie zakup tzw. ABC czyli sprzętu podstawowego: maska, fajka, płetwy. Jest to wydatek ok. 400-500zł. Razem mamy: ok. 1900zł, czyli spora sumka. Opłaty za kurs są często rozłożone na raty, w trakcie jego trwania. Po zakończeniu kursu otrzymasz licencję płetwonurka.
Sprzęt do nurkowania.
Co potrzebujesz na początek? Sprzęt ABC już masz, kupiłeś go podczas kursu. Jeśli czujesz, że będziesz nurkował, warto pomyśleć o reszcie sprzętu. Na początek kombinezon mokry, to wydatek ok. 1000-1200zl. Potem kolejno: kamizelka i automat oddechowy. Cały sprzęt to wydatek ok. 5000zł. Nie wszystko kupujesz od razu. Im częściej i więcej nurkujesz tym bardziej opłaca się mieć swój sprzęt – nie płacisz za jego wypożyczenie w centrum nurkowym.
Wyjazdy nurkowe. Czyli dokąd warto pojechać.
Tak się składa, że nurkowanie wiąże się z wyjazdami, podróżowaniem. Na pierwszy nurkowy wyjazd zagraniczny najlepiej wybrać Egipt. Morze Czerwone należy do najlepszych miejsc nurkowych na świecie. Z Polski jest wiele niedrogich połączeń czarterowych. W Egipcie zobaczysz prawdziwe rafy koralowe i podwodne widoki zapierające dech w piersiach. Ciekawe miejsca nurkowe będę opisywał w jednym z kolejnych artykułów.
Nigdy nie namawiam do nurkowania, sam musisz wiedzieć, że chcesz spróbować. Ze swojej strony mogę zapewnić, że warto. Spróbowałem nurkowania 14 lat temu i wciąż mi się podoba, fascynuje, zaskakuje i uczy.
Marcin Kowalski
Ur. 1968r w Warszawie. Kurs podstawowy ukończyłem w 1996 r. Od roku 1999 instruktor nurkowania SSI (nurkowanie rekreacyjne), od 2001 r. również TDI (nurkowanie techniczne). Wykonanych ponad 2500 nurkowań. Właściciel Akademii Podwodnej w Warszawie, szkoły nurkowania, w której kurs podstawowy ukończyło ponad 1000 osób.